Finanční svoboda

• Publikováno: 28.11.2016

Dne 24. 11. 2016 se vybraní žáci devátých tříd zúčastnili hry „Finanční svoboda“ na Obchodní akademii v Mariánských horách. Zpočátku nebyli příliš nadšeni a brali to jako „ulívárnu“ ze školy. Nejdříve je čekalo první, zkušební kolo, kde se s hrou seznámili a vyzkoušeli první pravidla.
Hra spočívá v imitaci života klasické rodiny, která má jisté příjmy  a do budoucna počítá s koupí bytu, splnění si snu a zabezpečení důchodu. Hráči mohou používat finanční produkty z běžného života jako hypotéka, životní pojištění, investice do akcií, podílových fondů apod.
Musím říct, že už po zkušebním kole jsem si všimla spokojenosti a zaujetí ze hry. Po malé svačince následovala menší soutěž o ceny a pak to vypuklo naostro.
Boj o první milion vypukl. Hru vedl ing. Karel Kořený, který je „otcem“ této hry. Tento pán hru nejen moderoval, ale i navozoval různé životní situace ať příjemné, tak nepříjemné jako vzestup a pád cenných papírů na burze, živelné pohromy, či povýšení v práci. Úkolem bylo splnit nákup bytu, splnění snu
a ušetření 3,5 miliónu korun.
Všimla jsem si, že si všeobecně vedli lépe chlapci, kteří neměli tolik strachu investovat. Děvčata byla opatrnější.
Nakonec z 24 soutěžících párů skončili na druhém místě kluci z 9. A Jakub Kroček a Jakub Ševít. Ceny byly lákavé. Kluci si odnesli powerbanky a dámu do kapsy.

Ze srdce gratuluji

Ludmila Ševčíková