Vánoční tvoření

V pátek 13. 12. 2019 proběhne v naší třídě ve dvou hodinách vánoční tvoření. Žáci si chtějí i letos vytvořit dárky pro své blízké. Zde zasílám seznam dárků, které nás společně napadly, prosím, vyberte si, které chcete udělat a doneste si co nejvíce materiálu. Některé těžko dostupné zajistím já (například knoty či voskový gel). Děkuji předem za obstarání materiálů.

S pozdravem Hochmanová

Vánoční tvoření:

1. PLACKA: ze solné hmoty (hrnek soli, 2 šálky hladké mouky, 3/4 hrnku až jeden hrnek vody) vyválejte plát, vykrojte kolečka a nechte do nich otisknout packu svého pejska, kočičky nebo klidně mrňouse. Budete mít krásné ozdoby a do budoucna vzpomínku. Výslednou ozdobu můžete nechat buďto uschnout přímo na vzduchu nebo vysušit v troubě.  Nebo pomalovat barvami (tempery)
  2. Řetěz ze třpytivých těstovin: Lepidlo, třpytky, provázek a těstovinové mašličky. Tohle úplně v pohodě zvládnou i děti. Pokud nechcete třpytivé, můžete mašličky natřít třeba na bílo, ideálně akrylovou barvou, ale postačí i tempery.
  3. Skořicové stromečky: celou skořici, zelený barevný papír, ozdůbky.
  4. Sněhulák pro ty, co rádi pletou, šijí: 3 klubíčky bílé/béžové nitě (vlny), knoflíky, špendlíky, špulku nitě (jako hrnec)
  5. Ozdůbky na stromek z vlny/provázků: budete potřebovat provázek nebo vlnu, balónek a lepidlo. Případně třpytky dle libosti. Balónek částečně nafouknete, aby měl podobu koule, omotáte provázkem, zafixujete lepidlem (potřete vydatnou vrstvou lepidla (můžete ho smíchat s trochou vody), necháte uschnout a balónek jednoduše vyfouknete.
  6. Svíčka: pomeranč, knot, gel na svíčky (vosk na svíčky, parafín), hřebíček, nebo varianta ve sklenici (donést sklenici s víčkem, různé voňavé atributy – větvičky, hřebíček, skořici, ovoce – citron, pomeranč, poté jen koupit čajové svíčku)
  7. Čajový stromeček, sladká květina – čaj v sáčcích, barevné papíry, lepidlo, na sladkou květinu polystyrenovou kouli, květináč (lízátka, bonbony, drátek na květiny)
  8. Akvárium ve sklenici: Potřebujete prázdnou sklenici, potravinářské barvivo modré nebo zelené, podle toho, jakou chcete vodu, nějaké malé i větší kamínky a pokud máte, tak mušličky. Pak umělou trávu, tu seženete třeba ve květinářství a nějaké rybičky nebo jiné kreatury, nejlépe plastové, které budou v akvárku plavat. A nakonec silné lepidlo.
  9. Záložka do knihy – tvrdý papír, vlnu/šňůrku, ozdoby
  10. Do koupele: mýdlo (mýdlo a tekuté mýdlo, struhadlo), peeling (šálek třtinového cukru, esenciální olej 5 – 15 kapek), bomby do koupele (100 gramů jedlé sody, 50 gramů koupelové soli, 50 gramů kukuřičného škrobu, 50 gramů kyseliny citronové, 2 lžíce rostlinného oleje, pár kapek esenciálního oleje, lžíci vody, pár kapek potravinářského barviva)
  11. Zimní lampion/svícen – zavařovací sklenice, list tvrdšího papíru, nůžky, černou lihovou fixu nebo popisovač na sklo (použít můžete i černou barvu na sklo nebo temperu), sníh ve spreji, kuchyňskou sůl, čajovou svíčku
  12. Vločka ze soli: Z tvrdého papíru vystřihneme tvar vločky. Vločku potřeme tekutým lepidlem (Herkules, klovatina) a posypeme hrubozrnnou solí. Krystalky soli lehce přitlačíme k vločce. Necháme několik hodin vysychat. Hotovou vločku můžeme zavěsit do okna nebo nalepit na barevný papír.
  13. 3D obrázek – tvrdý papír, dva obrázky (fotky), nůžky, pravítko, lepidlo, kružítko; květináč, hrníček, ubrousek s motivem, nůžky; obrázek okna: výkres, barevný papír, klovatinu, modrý inkoust.