Školní akademie

Ve čtvrtek 29. května 2014 patřil michálkovický kulturní dům dětem. Dopoledne na generální zkoušce ještě všichni účinkující před spolužáky vylepšovali svá vystoupení,ale v podvečer vše běželo naostro. Už v půl páté začali přicházet do sálu první diváci a těsně před pátou to v sále hučelo jako v úle. Ti, co přiběhli na poslední chvíli, jen obtížně hledali poslední volná místečka, maminky ještě rovnaly svým ratolestem mašle a motýlky a přesně v pět se začínalo. Akademii zahájil pan ředitel Mgr. Jiří Slepička,který  přivítal hosty, popřál všem účinkujícím úspěch a divákům v sále příjemnou zábavu. Potom už dostaly slovo moderátorky Veronika Tinková a Kristýna Hudečková, které celý program uváděly. Neměly to jednoduché. Kromě provázení večerem samy vystupovaly v několika číslech programu, takže občas musely při převlékání pomoci ochotné ruce spoluúčinkujících, aby všechno běželo tak, jak má. Nejdříve se představili členové dětského sboru Michálek se svými sólisty a potom následovalo taneční vystoupení žáků 1. tříd. Na jevišti se to hemžilo modrými mašleni ve vlasech děvčat a bílými košilemi chlapců. Panečku, vždyť jich tam bylo čtyřicet. Pro paní učitelky Hmilanskou a Šigutovou bylo oříškem všechny na jeviště dostat tak, aby každý našel tu správnou partnerku a to správné místo. Ale mazurku zvládli všichni na výbornou. Však také chodili do kulturního domu pilně trénovat. Maminky zamáčkly slzičku dojetí, tatínkové zacvakali fotoaparáty a potom se už malí tanečníci rozběhli ke svým rodičům, aby vyslechli slova chvály. Po prvňáčcích nastoupili na jeviště účastníci recitační soutěže a pěvecké soutěže Michálkovický skřivan. Během večera se postupně představili vítězové všech kategorií  a všichni sklidili zasloužený potlesk. Snad jako příklad stačí připomenout vtipnou báseň Reklamy v podání Nikolase Kasiarase, kterému se podařilo několikrát sál rozesmát, nebo noblesní vystoupení Lady Vežranovské s úryvkem Nezvalovy Manon Lescaut. Zasloužený úspěch sklidilo i vystoupení  muzikantů „modráčků“ z 2.A třídy,kteří se pod vedením paní učitelky Vežranovské u mikrofonu vystřídali postupně všichni a předvedli hru na různé tradiční i netradiční hudební nástroje. A jejich modrá trička s logem školy dávala jasně najevo, že patří k nám. S velkým zaujetím sledovali diváci i scénku s názvem Pro život bez závislostí, ve které prezentovali žáci 8. a 9.tříd svůj jasný negativní postoj k používání návykových látek. Se svým programem v závěru loňského roku získali 3. místo v celoročním projektu pořádaném Městskou policií v Ostravě a rodiče tento výkon ocenili bouřlivým potleskem. Vystoupení dramatického kroužku Všetečka, který pracuje ve škole od září, bylo humorné a zábavné a odlehčilo náladu v sále. A potom následovalo elegantně naladěné vystoupení žáků 5.tříd. V době hip hopu a break dance přijít s menuetem je trošku sázka do loterie a paní učitelky Mikulská a Fišerová zvažovaly, zda se k tomu odhodlat. Ale vyplatilo se. Nejdříve trocha nervozity v zákulisí, poslední úpravy sukní z  dílny paní učitelky Fišerové, upravit motýlka  a potom už  se jeviště zavlnilo krásnými dlouhými sukněmi, zazněla hudba a lidé v sále se na chviličku ocitli o několik století zpět. Nadšený potlesk diváků byl zaslouženým oceněním několikaměsíční mimoškolní práce žáků. Minirecitál  Kristýny Hudečkové,která sklízí úspěchy nejen na poli pěveckém, ale získala i 1. místo  v autorské soutěži, všem v sále dokázal, že michálkovická škola má talenty, které se mohou  směle měřit s ostatními na celostátních přehlídkách, a výborně provedené taneční vystoupení Anny Ošutové a Veroniky Novákové rodičům ukázalo, že volný čas se dá trávit nejen hraním počítačových her, ale i pohybem.

Následovalo vystoupení dívčího komorního pěveckého sboru Michálek, který si pro tento večer vybral několik lyrických,pomalejších písní a potom už všichni očekávali závěrečnou píseň. Proto bylo pro diváky v sále velkým překvapením, když se na jevišti objevily ve společenském oblečení paní učitelky. Dvě písně, kterými chtěly ukázat, že umějí nejen učit, zkoušet a opravovat písemky, ale že se dovedou i skvěle bavit, byly výborně provedené, ke té druhé písni se přidaly i členky dívčího sboru, takže nebylo divu, že si spokojené obecenstvo vynutilo potleskem ještě jeden přídavek. Potom už následovala závěrečná píseň v podání celého pěveckého sboru a za potlesku obecenstva nástup všech účinkujících na jeviště. Jak zhodnotit tuto akci? Snad postačí slova z mailu jednoho z rodičů.

,,Rád bych Vám jménem celé naší rodiny (a věřím, že i jménem všech rodičů) poděkoval za skvělý čtvrteční večer v KD Michálkovice. Byl to velmi příjemně strávený večer a je vidět, že učitelé intenzivně pracují s našimi dětmi po celý rok. Jsme velmi rádi, že naše dcera chodí právě do ZŠ v Michálkovicích.“

 

FOTO