SERIÁL-MIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

Autorka textu a  fotografií: Anna Ošutová

1.část

Při procházení školní chodbou jsem se zastavila u naší ,,stěny slávy“.  Visí tam jména oceněných žáků za hudební, výtvarná nebo literární díla. Zapřemýšlela jsem nad tím, kdo se ve svém volném čase věnuje nějaké aktivitě, a jelikož ze své vlastní zkušenosti vím, jak je to náročné na čas, na vzdělání, zdraví, rodinu, která pro vás obětuje svůj čas, ochotu, pomoc, zajímalo mě, k jakému číslu po ukončení svého pátrání dojdu.

Všechny děti musí chodit do školy a řádně se vzdělávat. Mnohé z nich to mají ale o něco náročnější. Hrají fotbal, basket, tenis, jiné chodí do nauk, sborů a různých zájmových kroužků. Přestože se mnozí věnují stejnému oboru, mají na něj jiný pohled a jiný názor. Chtěla bych Vám stručně o několika příkladech napsat a provést vás tím, čemu se naši žáci věnují.

Na otázku, zda se někdo něčemu věnuje, odpověděla zhruba půlka z oslovených, že ano. Ať už hrají fotbal, chodí malovat, zpívat nebo jezdí na bruslích. Vždy jsem se zeptala, jak často do kroužku chodí, jestli je to baví a jak se k tomu dostaly. Vzhledem k tomu, že zde nemáme prostor Vám představit všechny, vybrala jsem pro vás zatím pouze tyto žáky.

1) Tereza Kafonková

-Jakému zájmu se věnuješ?
-Taekwondo.
-Jak často máš tréninky?
-Dvakrát v týdnu. V úterý a v pátek.
-Jak dlouho se tomu věnuješ?
-2 roky.
-A jezdíte na nějaké soutěže?
-Ano a jezdíme i na soustředění.
O prázdninách vždycky trénujeme.
– Jezdíš na tréninky sama nebo s někým, a kam?
-Jezdím s mamkou a bráškou do Poruby.
-Jak ses o tomhle sportu dozvěděla?
-Brácha tam chodil a tak jsem začala i já.
-Baví tě to, jsi ráda, že tam chodíš?
-Ano moc, mám tam kamarády a je tam sranda.
– Je tam více kluků než holek, když je to bojový sport?
-Ne, je to napůl.
-A co bys mi pověděla přibližně o vašich trénincích?
-Cvičíme tam, posilujeme, hrajeme hry a cvičíme sestavy. A cvičíme v tričku s kalhotami, které mají na sobě pásek.
-Dobře, děkuji za rozhovor.
-Není zač.

2) David Gřešek

-Jakému zájmu se věnuješ?
-Judu.
-Jak často máš tréninky?
-V úterý a ve čtvrtek.
Jak dlouho se tomu věnuješ?
-Rok.
-A jezdíš na nějaké soutěže?
-Zatím ještě ne, ale teď už mám žlutý pásek,
takže možná budu.
-Jezdíš na tréninky sám nebo s někým a kam?
-Jezdím s tatínkem do sportovní haly v Ostravě.
– Jak ses o tomhle sportu dozvěděl?
-Přihlásil mě tam taťka, říkal, že už jsem dost velký na to,
abych se uměl bránit.
-Baví tě to, jsi rád, že tam chodíš?
-Ano.
-Chceš i nadále pokračovat?
-Ano, chci dostat oranžový pásek.
-Děkuji za rozhovor.

3)Karolína Malíková

-Jakému zájmu se věnuješ?
-Tančím HIP-HOP.
-Jak často máš tréninky?
-V pondělí a ve čtvrtek.
Jak dlouho se tomu věnuješ?
-Právě jsem začala.
-Takže soutěže tě teprve čekají?
-Ano, první bude někdy po Vánocích.
– Jak ses k tomu dostala?
-Přes maminku, pořád jsem se chtěla hýbat a
bavilo mě tančit na hudbu.
-Baví tě to, jsi ráda, že tam chodíš?
-Ano.
-Co bys mi řekla o trénincích?
-Na trénincích máme vždy rozcvičku,
potom se pustí hudba a tancuje, trenéři vymýšlejí tance.
-Děkuji za rozhovor.

Všechny děti chodí do svých kroužků velmi rády, mají tam kamarády, zábavu, vznikají vzpomínky a něco, co je dělá sebevědomými a cílevědomými. Pokud Vy ještě nic neděláte, zkuste se zamyslet, jestli by Vás něco z toho (nebo něco jiného) nebavilo. Protože každý to může zkusit a začít!