ZOO Ostrava – školní výlet 1. A a 1. B

  • Publikováno: 20.06.2017
  • Kategorie: Aktuality

9. 6. 2017

Návštěva zoologické zahrady slibuje v každém ročním období nevšední zážitky. Při plánování výletu jsme se setkaly s dětmi, které tady byly již mnohokrát, ale také s těmi, které ještě tuto možnost neměly. Pro časté návštěvníky jsme zvolily méně obvyklé stezky. Nám poskytly příjemné chvíle, kdy jsme se mohli díky naučným tabulím v klidu seznamovat se životem známých i méně známých živočichů ze světa brouků či plazů, poznávat stromy, vdechovat nádhernou vůni rozkvetlých keřů a naslouchat zpěvu ptáků. Na konci stezky se všichni prvňáčci rozdělili do malých skupinek a po celou dobu společnými silami plnili úkoly zaměřené na osvěžení jejich znalostí o zvířatech či zjišťování nových informací.

Výprava do ZOO ověřila i jejich pohybové dovednosti – zkusili si, zda dovedou stát na jedné noze tak jako plameňáci, u výběhu slonů se pokoušeli předvést sloní chobot – a že to pro některé nebyl úplně jednoduchý úkol. Nakonec se však vše podařilo jaksepatří. Udělali jsme si i malou chvilku na aktivní odpočinek v dětském koutku.

Na řadu přišlo také prověřování matematických schopností. To když došly zásoby jídla a pití, které pečlivě připravily maminky a děti se těšily, že si budou moci za svěřené kapesné koupit nějakou tu mlsku nebo pitíčko. Děti potřebovaly zjistit, zda mají dost peněz na všechno, co by si rády pořídily a tak s počítáním peněz pomáhal, kdo mohl: někdy kamarád, jindy paní učitelka nebo paní prodavačka. Bylo také třeba ušetřit si ještě nějaké korunky na krmení pro zvířátka. Velkým zážitkem pak bylo krmení ve výběhu koz a úspěch měla také morčata.

„Škola spolu“ znamenala v tento den také možnost spolupracovat s kamarády z vedlejší třídy. Při závěrečném vyhodnocení soutěže se ukázalo, že právě smíšené družstvo dětí z obou tříd bylo nejúspěšnější (Kája Tchuřová, Terezka Černínová z 1. A a Klárka Burianová s Kubou Kozákem z 1. B. Všichni si užili zábavné a zároveň poučné dopoledne SPOLU.

Akce se uskutečnila za finanční podpory organizace Vzájemné soužití v rámci projektu Vzdělání základ života, který je spolufinancován EU v rámci operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Cílem společného úsilí Vzájemného soužití ve spolupráci se základními a mateřskými školami z Ostravy
a Ostravskou univerzitou je zvýšit úspěšnost znevýhodněných dětí především romského etnika na základních školách, podpořit jejich začlenění do běžné předškolní a školní přípravy
a podpořit proinkluzivní kompetence budoucích i stávajících pedagogů školek a škol. V partnerských školách působí v rámci projektu zkušení, kvalifikovaní, většinou romští asistenti pedagoga. Ty nejen všestranně podporují vzdělanost a úspěšnou inkluzi předškolních i školních dětí se specifickými vzdělávacími potřebami, ale tvoří také významný spojovací článek mezi rodinou a školou a fungují jako motivační vzor znevýhodněným dětem.

FOTO