Přírodověda 15.6. – 19.6.

Přírodověda 15.6. – 19.6.

– zopakujte si jednoduché stroje ze str. 4 – 11:

jsou to hlavně NAKLONĚNÁ ROVINA, KLADKA, KOLO a PÁKA

Nezapoměňte, že kombinací těchto čtyř jednoduchých strojů vznikají složitější mechanické stroje.

– uč. str. 12 – 14: Parní stroj a spalovací motory – přečtěte si text a obkreslete si do sešitu (i s nadpisem) obrázek parního stroje a spalovacího motoru.

—-> DŮLEŽITÉ (OPSAT DO SEŠITU): Jak to funguje? – u obou typů motoru nahromaděná energie vytlačí ve válci píst nahoru, což rozhýbe vačkový hřídel. Hřídel pak pohání soukolí. U parního stroje je zdrojem energie pára, kdežto u spalovacího motoru je enrgie způsobena řízenou explozí pohonné látky (benzín, nafta).

Pomalu začíná uzavírání známek. Pokud vám někomu vychází známka horší než na pololetí nebo máte nerozhodně a chcete lepší známku, zašlete mi vypracované úkoly za květen a červen a já vám sdělím jakou známku navrhuji nebo si domluvíme termín konzultací a přezkoušení.