Klíč ke cvičením z českého jazyka 15. – 22. 4.

Zdravím, v tomto příspěvku vždy najdete všechny klíče, správné odpovědi k předešlým úkolům. Vše je dáno do jednoho příspěvku pro větší přehlednost a lepší orientaci na webu.

Správné odpovědi k zadaným úkolům v termínu od 15. 4. do 22. 4.

Mluvnice – z učebnice vypracujte do sešitu mluvnice tato cvičení:

 1. str. 86 cv. 2 a str. 87 cv. 8:
Sloveso Osoba Číslo Způsob Čas
pojedeme 1. mn. O bud.
zářily 3. mn. O min.
by donesla 3. j. Pp přít.
poletuje 3. j. O přít
neopisuj 2. j. R neurčuje se

 

Sloveso Osoba Číslo Způsob Čas
bude foukat 3. j. O bud.
říkal 3. j. O min.
nebude 3. j. O bud.
koupil bys 2. j. P přít.
buďte 2. mn. R neurčuje se
neuděláte 2. mn. O bud.
napsala jsem 1. j. O min.
měli bychom zorganizovat 1. mn. P přít.
se líbil 3. j. O min.
nepojedeme 1. mn. O bud.
budete souhlasit 2. mn. O bud.
jeli bychom 1. mn. P přít.

 

2. str. 86 cv. 3: nesl jsem, kloužete, jeli jsme, zúčastni se, budou sbírat, dělím, rozzlobili jste se, budou sázet, per, zpívá, budeme se veselit, mysleme, učte se, mračili jste se

3. str. 87 cv. 4: pomohl bys – P, zavolej – R, zeptej se – R, mám si vzít – O, jsme šli – O, byla – O, kupte – R, bude – O, měl by sis pospíšit – P, ujede – O, dáváme – O, přejete – O, budu prosit – O, uvař – R, ukázali bychom – P, nemáme – O, objednejte – R, poletíme – O

4. str. 87 cv. 6: skákej, pracuj, směj se, začni, mávej, dávej, ber, spi, hraj si, utíkej, trhej, jezdi, přidej, jez, vydělej

Pracovní sešit – oddíl Tvarosloví – Slovesa:

 1. cv. 1 (po sloupcích): 1. sloupec: 2., 3., 3., 3., 2., 2., 2. sloupec: 3., 3., 2., 3., 3., 1., 3. sloupec: 1., 1., 1., 1., 1., 1., 4. sloupec: 2., 3., 3., 2., 3., 1., 5. sloupec: 2., 1., 1., 1., 1., 1, 6. sloupec: 1., 3., 2., 3., 2., 3.
 2. cv. 2: běž + chodil – jdeme – plavou = (2 + 3 – 1 – 3) = 1, spí – lyžuju + odkopli + nelži = (3 – 1 + 3 + 2) = 7
 3. cv. 3 (po řádcích, pouze to, co se má doplnit): 1. řádek: zavětřil by – podmiňovací, přítomný, 2. řádek: 2. os., mn. č., rozkazovací, neurčuje se, 3. řádek: prosím – j. č., přítomný, 4. řádek: seďme – 1. os., mn. č., neurčuje se, 5. řádek: budou se točit – budoucí, 6. řádek: zabalil jsi – 2. os., j. č., oznamovací
 4. cv. 4 (píšu rovnou vytvořené tvary): vypluli by, uvidím, četli, stojím, pohupuji, zastavte, usaďte se, byste zvládli, nezapomeňme

Pracovní sešit – oddíl Slohu:

 1. str. 51 cv. 1 a,b: individuální
 2. str. 51 cv. 2: např. Dneska bylo ve škole všechno OK. Úkoly mám napsány. Představení se o hodinu posouvá, doražte cca v 18.30. Hanka
 3. str. 51 cv. 3: např. Prodám nepoužívaný skateboard, chyby: Prodám Skateboard. Syn se bojí na něm jezdit. Je nepoužívaný, skoro nový. Cena 450 Kč. V případě Vašeho zájmu mne kontaktujte na (vymyslete email), nebo tel. čísle: (opět nějaké vymyslete).
 4. str. 51 cv. 4: individuální (nechte se inspirovat předchozím inzerátem)

Čítanka – do sešitu literatury vypracujte následující úkoly k textům:

 1. str. 147 (Hora Říp): otázka č. 2: hory plné ledu, jiskřily dálky, oblaka letí v klasech zralých, v panácích jsou už všude snopy, motýl spěchá po bodláčí, krůpěj na prstenu, třpytí se drobná kvítka rmenu, otázka č. 3: líbí se mu – je to hezké u nás doma, otázka č. 4: dějové – sv. Jiří zvedá kopí, aby jej vrazil do draka, lyrické – ostatní, popis krajiny, otázka č. 6: Je jedním ze čtrnácti svatých pomocníků. Je zvěčněn v „legendě o svJiří a draku“, kde je vylíčen jako drakobijec, rotunda sv. Jiří
 2. str. 148 – 149 (O Bivojovi): otázka č. 1: Vyšehrad, otázka č. 2: mladý, statný muž, vysoký, s rukama do týla vztaženýma, zardělou, osmahlou tvář měl dopředu prochýlenou, zpod čapky splývaly kolem ní i do čela mu padaly tmavé kadeřavé vlasy, na zádech nesl kance, meč v pochvě u širokého pasu, obuv zablácenou, na přiléhavých nohavicích všechen bahnem postříkaný, kráčel pevně, jistě, otázka č. 3: poprvé jej spatřila v háji u Jezerky, těšilo ji toto mužství, jeho síla, udatenství
 3. str. 150 – 151 (Podzemní chodby z Hostýna do Prahy): otázka č. 2: Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, otázka č. 3: pohůnek – pasáček, ohlavy – ohlávky/opratě/vodítko, přípřeží – spřežení, kroj – lidový oděv, křivák – hůl, střechýl – rampouch